Ideje van az olajos magoknak, hisz itt a tél… no meg a zimankós napokon a hús is megérdemel vastagabb öltözetet, így a csibemell bundája most pinoli, tök- és napraforgómagokból készült. A mandulafenyő magját, a pinolit Itália különböző térségeiben "pinoccoli"-nak vagy "pinocchi"-nak is hívják, innen a Carlo Collodi által megálmodott Pinokkió, a híres fabábú elnevezése is. A festői szépségű Pinus pinea fenyő régóta látja el az embereket táplálékkal, a fenyőmagokat már az ősemberek is fogyaszthatták. Az olasz tengerparton gyakran sétálhatunk végig pinetán, azaz mandulafenyőfákkal ölelt partszakaszokon. Az ország jellegzetes fafajtája, ezért szimbóluma is, olyannyira, hogy az angolok olasz mandulafenyőnek, míg a franciák olasz fenyőnek nevezik e fenyőfajtát.
A mediterrán vidékek fájának bölcsője Portugália és Spanyolország lehetett. Már 6000 évvel ezelőtt termesztették, csereáruként is használták. A római katonák alapvető étke volt. Érdekesség, hogy a fa rügyei nagyon érzékenyek: ha az első hetekben csupasz kézzel érintik őket, leszáradnak és elpusztulnak. Olaszországban komoly problémát okoz, hogy sok fenyőerdő kezd kiöregedni, ezért kampánnyal hívják fel a figyelmet az ültetésére. E fenyőfajtát előszerettettel szaporítják bonsaiként is.
Az ehető magokat sötétbarna, vastag és kemény héj védi. Mintegy 20 fajta fenyő tobozából nyernek ki ehető magokat, egy tobozban akár száz pinyola is rejtőzhet. A tobozokat télen szedik össze, a szétnyíló pikkelylevelek közül könnyen kihullanak az értékes magok. Amelyek mégsem esnek ki, azokat kemencében kipattogtatják.
A mandula ízére emlékeztető aromás pinoli igazi fehérje és ásványi anyag forrás, azonban magas olajtartalma miatt hamar avasodik. Segíti a zsírégetést és az izomépítést, gyógyhatása sem elhanyagolható. Mivel gazdag cinkben, immunerősítő és antioxidáns hatású, emellett a fehérje, a zsír és a szénhidrát anyagcsere fontos résztvevője. A magok továbbá nagy mennyiségben tartalmaznak gyulladásgátló, telítetlen zsírsavakat, szívvédő hatású, segít az alacsony koleszterinszint fenntartásában. E-vitaminban gazdag. A benne rejlő magnézium enyhíti az allergiás reakciókat. Egy másik mag, a tökmag is kivívta magának a helyet a népi gyógyászatban, főképp prosztatavédő hatása miatt. A legjobb a marhatökből kiszedett friss tökmag, amit azonnal megpirítva, téli estéken fogyasztották az emberek, számos betegséget megelőzve így. Hashajtóként és béltisztítóként is rágcsálták, máshol féregűzőnek tartották. A tökmagban, tökmagolajban számos értékes vitamin és ásványi anyag, nyomelemek vannak: A, E, B1, B2, B3, B5, B6, C vitamin, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, vas, cink, vörösréz, katalizátorok, enzimek, protein, mangán, szelén. A tökmag kiváló élettani hatású, sötétbarna, aromás olaját főleg Ausztriában és Szlovéniában fogyasztják salátákhoz, szószokhoz és húsokhoz. Magyarországon is kezdik felfedezni. Mivel a tökmagolaj igen sok antioxidánst tartalmaz, kiválóan véd a szabadgyökök káros hatásaitól.
A rántott csirkemell panírja, ahogy most készítettem: egy marék fenyő-, tök- és szotyimagot apróra összedaráltam kávédarálóban, egy másik marékkal pedig épp hogy összetörtem benne. Teljes kiőrlésű rozsliszthez kevertem hozzá, ez adta a külső burkát a rántott húsnak. Először tönkölybúzalisztben forgattam meg a húst, majd tojásban, végül a magos rozslisztben. A fenyőmag az alapja a közkedvelt olasz szósznak, a pestónak is, salátába, süteménybe is nagyon ízletes. Tökmagolajjal meglocsolt brokkolifélék, karfiol, borsó, kelbimbó, spenót és rizs kísérte a csibemellet.
Érdemes megnézni a gyönyörű zenével kísért Pinokkió című 1940-ben megjelent amerikai animációs filmet, a régi változatban többek között Csákányi László, Domján Edit és Alfonzó magyar hangjával...