Azért csokiágyon, mert így legalább meg kell olvasztani a csokit, van indok a nyalakodásra, hiszen a tál alján maradtat ujjal ki lehet törölgetni, mégse menjen kárba…A mandulapuding pedig azért készült, mert a Barozzi torta készítésekor nem használtam fel minden mandulát. A mandula egyébként rózsaféle, a legközelebbi rokonai az őszibarack, a szilva és a kajszi.
A legrégebb óta ismert gyümölcs, (melynek vadon termő fajtája mérgező) Közép-Ázsiából a “selyemúton” került mediterrán vidékre. A háziasított fajtát már a bronzkorban ismerték, Tutanhamon fáraó sírjában is találtak mandulát, amely valószínűleg olasz vidékről származott. Görögországból Szicíliába a főníciaiak vitték, ezért sokáig “noce greca”-nak, azaz görög diónak hívták. Már az antik írásokban is szerepel. A középkorban gyakran a liszt szó mandulalisztet jelentett, a cukrozott mandula pedig becses ajándéknak számított.
A mandulaliszt bőrtisztító, míg az olaj természetes bőrápoló, tisztít és puhít, ezért gyerkőceimnek is ez került mindig a fürdővizébe. Az édesmandula csökkenti a koleszterinszintet, a magas vérnyomást, megakadályozza a vércukorszint gyors emelkedését, elhízás ellen is hatásos. Természetes olajtartalma megelőzi az érendszeri problémákat, rostokban gazdag. A népi gyógyászat szerint napi 5-10 szem mandula rendben tartja a szívet. A mandulatej kiváló alternatíva a tejérzékenyeknek és a vegetáriánusoknak. A benne rejlő kalcium és vas megelőzi a vérszegénységet és a csontritkulást. Segíti a sportolók regenerelódását: magas a fehérjetartalma, sok benne a magnézium, foszfor, réz, cink, kálium, E és B1, B2 vitamin. Vizsgálják rákellenes hatását is. A “Mandorla di Avola DOC” egy szíciliai védett fajta, amely már tél közepén virágzik, Siracusa és Ragusa környéke, Olaszország legnaposabb vidékei a termőterülete. Kézzel szedik, napon szárítják, beltartalma is értékesebb más típusoknál, ellenáll a gombásodásnak, amely nagy problémát okoz az amerikai mandulák esetében.
“Egy dunántúli mandulafáról” című versében így írt Janus Pannonius:
“Herkules ilyet a Hesperidák kertjébe' se látott,
Hősi Ulysses sem Alkinoos szigetén.
Még boldog szigetek bő rétjein is csoda lenne,
Nemhogy a pannon-föld északi hűs rögein.
S íme virágzik a mandulafácska merészen a télben,
Ám csodaszép rügyeit zuzmara fogja be majd!
Mandulafám, kicsi Phyllis, nincs még fecske e tájon,
Vagy hát oly nehezen vártad az ifju Tavaszt? “
Az édes mandulát fogyasztjuk, a keserű mandulából gyógyszert és olajat is készítenek. A közkedvelt marcipánnak a mandula az alapanyaga. Magyarországon a Dunántúlon a 19. század végén kezdték el telepíteni a barackkal együtt a filoxéravész miatt kipusztult szőlők helyére. Európában vastagabb, míg az USA déli részén vékonyabb héjú fajták terjedtek el.
A gyümölcsöt igen sok kultúra tiszteli, a Biblia tízszer is említi, a legjobb gyümölcsök egyikének tartja. Mandula szavunk a latin mandorlából származik. A legkorábban virágzó gyümölcsfa, ezért az éberség és az ébrenlét szimbóluma. A színarany gyertyatartó, a menóra ágain és a frigyszekrényen lévő, mandula alakú díszítések Isten állandó jelenlétét szimbolizálják, egyúttal Isten hatalmát és hűségét is hangsúlyozzák. A képzőművészetben a mandorla, a mandula alakú dicsfény egyes szentképeken vagy domborműveken található, Jézus és Szűz Mária alakját övezik. A lencsébe egy szem mandulát is főztek régen újévkor, mert az a lány, akinek a tányérjára került, még abban az esztendőben megházasodik - jósolták. Svédországban a karácsonyi rizspudingba tesznek egy szemet: aki megtalálja, az különösen szerencsés lesz a következő évben.
A mandulapuding elkészítése igen egyszerű, a hozzávalók: 140 gr mandula, 400 ml tej (vagy mandulatej), 50 gr burgonyakeményítő és 2 kanál méz. A mandulát kávédarálón óvatosan ledaráltam, nem baj, ha maradnak benne kis szemecskék is. 200 ml tejet lassan felforraltam, elkevertem a mandulaliszttel, amíg homogén állagú nem lett. Hozzákevertem a keményítőt, majd az egészet a maradék tejhez adtam és lassú tűzön felmelegítettem állandó keverés mellett. Amint besűrűsödött, hagytam egy picit hűlni, hogy hozzákeverhessem a mézet. A poharakat vagy pudingformákat kiöblítettem, majd beletöltöttem a langyos pudingokat. Miután kihűltek, a frigóban várták a sorsukat. A csokoládét felolvasztottam vízgőz felett, majd zsírpapírra a pudingforma nagyságának megfelelő köröket csöpögtettem, erre ültettem később, a megszilárdulásuk után a pudingokat. Ha inkább a pohárban hagyom a pudingot, akkor két adag közé csurgatom a csokit, a maradékot pedig megeszem, ígyis-úgyis.
A narancslekvárhoz szíciliai vérnarancsot hámoztam meg, a hártyákból is kiszedtem a gyümölcshúst. Lassú tűzön egy alaposan megtisztított és apróra vágott héjjal együtt addig főztem, amíg lekvár állagú lett. Langyosan mézet kevertem hozzá. Ezt tettem a mandulapuding tetejére, íme: